Ramp Over WB I-196 over I-196 WB
Fair Condition62 years old6,900 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Kent |
| Location | In Grand Rapids |
| Carries | Ramp Over WB I-196 |
| Crosses | I-196 WB |
| Coordinates | 42.96533, -85.70726 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 141.7 ft (43.2 m) |
| Max Span | 64.0 ft (19.5 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 384.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,900 (1982) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000004821 |