Rfk Bridge To Harl over From 2nd AVE To Hrd NB
Good Condition6 years old
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | Manhattan |
| Carries | Rfk Bridge To Harl |
| Crosses | From 2nd AVE To Hrd NB |
| Coordinates | 40.80101, -73.92906 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1544.9 ft (470.9 m) |
| Max Span | 149.0 ft (45.4 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 3484.7 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 2020 |
Traffic
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Local Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 00000000552120K |