Rhynard-fink over Wabash River
Good Condition7 years old45 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Darke |
| Location | .08 Mi S N.star-ft.lorami |
| Carries | Rhynard-fink |
| Crosses | Wabash River |
| Coordinates | 40.32174, -84.66053 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 138.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (1951) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1954458 |