Rivrview DR CR 640 over US 46
Good Condition78 years old28,237 vehicles/day
Location
| State | New Jersey |
| County | Passaic |
| Location | 0.68 Miles East Of Nj 23 |
| Carries | Rivrview DR CR 640 |
| Crosses | US 46 |
| Coordinates | 40.89468, -74.23627 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 161.1 ft (49.1 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 67.9 ft (20.7 m) |
| Deck Area | 1016.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1948 (reconstructed 2003) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,237 (2023) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1606156 |