Rmp4 I-49 Benton1 over Blossom Way Creek
Good Condition18 years old2,302 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Benton |
| Location | Perry RD Ramp # 4 |
| Carries | Rmp4 I-49 Benton1 |
| Crosses | Blossom Way Creek |
| Coordinates | 36.29831, -94.17732 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 227.0 ft (69.2 m) |
| Max Span | 84.0 ft (25.6 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 782.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,302 (2011) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 622 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000007073 |