Road over Long Creek
Poor Condition60 years old18 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Lake |
| Location | No Data Entered |
| Carries | Road |
| Crosses | Long Creek |
| Coordinates | 42.82897, -121.18333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 74.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18 |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 060204000001004 |