Roadway over Co RT 1088 Stream
Good Condition37 years old754 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Sumter |
| Location | 3.7 Mi N US HWY 80 |
| Carries | Roadway |
| Crosses | Co RT 1088 Stream |
| Coordinates | 32.50833, -88.18333 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 126.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 754 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 014936 |