Rome Greenwich 076 over Rome Greenwch/co Di 338
Good Condition19 years old80 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Huron |
| Location | 0.6 Mi North Of Alpha RD |
| Carries | Rome Greenwich 076 |
| Crosses | Rome Greenwch/co Di 338 |
| Coordinates | 41.05504, -82.51154 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 60.4 ft (18.4 m) |
| Deck Area | 134.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2015) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3948137 |