Royal AVE over Amazon Canal
Poor Condition53 years old6,753 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Lane |
| Location | 030 Mi W Eugene |
| Carries | Royal AVE |
| Crosses | Amazon Canal |
| Coordinates | 44.07023, -123.20450 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 358.7 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,753 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 39C008145500315 |