RT D E over Davis CR
Poor Condition60 years old176 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ray |
| Location | S 29 T 54 N R 28 W |
| Carries | RT D E |
| Crosses | Davis CR |
| Coordinates | 39.46407, -94.06601 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 97.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 176 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 8462 |