RT U E over Big Sac Rvr
Fair Condition62 years old468 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Dade |
| Location | S 11 T 31 N R 25 W |
| Carries | RT U E |
| Crosses | Big Sac Rvr |
| Coordinates | 37.42835, -93.65324 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 278.9 ft (85 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 739.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 468 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 8396 |