RTE 907l over East River Shoreline So
Fair Condition72 years old120,053 vehicles/day
Location
| State | New York |
| County | New York |
| Location | .9 Mi NE Fdr Dr+battery |
| Carries | RTE 907l |
| Crosses | East River Shoreline So |
| Coordinates | 40.70316, -74.00775 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 7683.1 ft (2341.8 m) |
| Max Span | 119.8 ft (36.5 m) |
| Deck Width | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Area | 52924.7 sq m |
| Main Spans | 89 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120,053 (2020) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 13 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000002232019 |