S.h. 325 over Carrizozo Creek
Fair Condition45 years old70 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Cimarron |
| Location | Okla-new Mexico S/l |
| Carries | S.h. 325 |
| Crosses | Carrizozo Creek |
| Coordinates | 36.90151, -103.00214 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 400.9 ft (122.2 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 1270.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 70 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 199980000000000 |