S.r. 11 over W. B. Susquehanna River
Fair Condition101 years old10,050 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Northumberland |
| Location | Northd Boro Blue Hill Br |
| Carries | S.r. 11 |
| Crosses | W. B. Susquehanna River |
| Coordinates | 40.88200, -76.80059 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1371.1 ft (417.9 m) |
| Max Span | 131.9 ft (40.2 m) |
| Deck Width | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Area | 6644.6 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 1978) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,050 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000028954 |