Sand Country RD over Kitchens Creek
Good Condition21 years old65 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Marion |
| Location | 3.0 Mi N Of SH 49 |
| Carries | Sand Country RD |
| Crosses | Kitchens Creek |
| Coordinates | 32.82664, -94.23279 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 103.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 65 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 191550AA0129001 |