Santa Barbara BLVD over Golden Gate Canal
Good Condition43 years old40,000 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Collier |
| Location | 0.4 Mi S Golden Gate PKWY |
| Carries | Santa Barbara BLVD |
| Crosses | Golden Gate Canal |
| Coordinates | 26.16864, -81.71880 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 180.1 ft (54.9 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Area | 2091.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40,000 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 034132 |