SB I-5 To NB SR 16 over S Tacoma Way/strr/center
Good Condition15 years old39,113 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Pierce |
| Location | WB Nalley Valley |
| Carries | SB I-5 To NB SR 16 |
| Crosses | S Tacoma Way/strr/center |
| Coordinates | 47.23144, -122.45814 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2140.1 ft (652.3 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Area | 9915.0 sq m |
| Main Spans | 14 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 39,113 (2022) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 0017594B0000000 |