SH 19 - 05 -10.86 over Little Missouri Rv Rlf
Good Condition35 years old840 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Nevada |
| Location | 0.6 Ms Pike Co Line |
| Carries | SH 19 - 05 -10.86 |
| Crosses | Little Missouri Rv Rlf |
| Coordinates | 33.94647, -93.44400 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 424.9 ft (129.5 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 1696.5 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1991 (reconstructed 2021) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 840 (2018) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000006347 |