SH 214-01-lm 11.01 over Languille Rvr
Good Condition60 years old220 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Poinsett |
| Location | 2.9 Mi W Jct Of SH 1 |
| Carries | SH 214-01-lm 11.01 |
| Crosses | Languille Rvr |
| Coordinates | 35.47497, -90.78956 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 137.8 ft (42 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 327.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2024) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 220 (2018) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003647 |