SH 326 over Union Pacific Railroad
Good Condition41 years old3,054 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hardin |
| Location | 1.35 Mi S Of SH 105 |
| Carries | SH 326 |
| Crosses | Union Pacific Railroad |
| Coordinates | 30.12097, -94.40417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1595.1 ft (486.2 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 6806.8 sq m |
| Main Spans | 21 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,054 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 201010060101010 |