SH 5 Log 3.28 over I 430-log 1.24
Fair Condition54 years old21,818 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | 1 Mi N Of I-30 |
| Carries | SH 5 Log 3.28 |
| Crosses | I 430-log 1.24 |
| Coordinates | 34.67868, -92.40716 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 405.8 ft (123.7 m) |
| Max Span | 126.0 ft (38.4 m) |
| Deck Width | 66.3 ft (20.2 m) |
| Deck Area | 2498.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,818 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005308 |