SH 7 over Sulphur Creek
Fair Condition76 years old2,907 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Falls |
| Location | 1.95 Mi E Of FM 1771 |
| Carries | SH 7 |
| Crosses | Sulphur Creek |
| Coordinates | 31.31006, -96.68854 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 427 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1950 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,907 (2019) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2022 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 090740038202017 |