Smithfield T125 over Piney Fork
Good Condition151 years old209 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Jefferson |
| Location | 0.1 Mi NW Of ST RT 152 |
| Carries | Smithfield T125 |
| Crosses | Piney Fork |
| Coordinates | 40.21197, -80.78193 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Area | 73.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1875 (reconstructed 2010) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 209 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 4133773 |