Smylie Lane over N.fk.payette River
Fair Condition49 years old90 vehicles/day
Location
| State | Idaho |
| County | Valley |
| Location | 4.1 N. 3.2 W. Donnelly |
| Carries | Smylie Lane |
| Crosses | N.fk.payette River |
| Coordinates | 44.79003, -116.14075 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 186.0 ft (56.7 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 481.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 90 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 000000000028590 |