South AVE / Sr164 over I76 Ohio Turnpike
Good Condition7 years old12,310 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Mahoning |
| Location | 1.2 Miles East Of SR 7 |
| Carries | South AVE / Sr164 |
| Crosses | I76 Ohio Turnpike |
| Coordinates | 40.95791, -80.64349 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 254.6 ft (77.6 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 1559.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,310 (2019) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5029784 |