Spring Crossing over Hardy Toll RD (nb)
Good Condition38 years old500 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Harris |
| Location | 0.1 Mi E Of IH 45 |
| Carries | Spring Crossing |
| Crosses | Hardy Toll RD (nb) |
| Coordinates | 30.10537, -95.43448 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 180.1 ft (54.9 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Area | 1537.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2009) |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 121020AA9956005 |