Springfield Road over Mid-county Expressway
Fair Condition37 years old12,987 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Delaware |
| Location | Cardinal Ohara Hs 25j13 |
| Carries | Springfield Road |
| Crosses | Mid-county Expressway |
| Coordinates | 39.94548, -75.34849 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 165.0 ft (50.3 m) |
| Max Span | 85.0 ft (25.9 m) |
| Deck Width | 52.8 ft (16.1 m) |
| Deck Area | 809.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,987 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 122 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000015238 |