SR 13 over SR 149
Good Condition66 years old4,800 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Simpson |
| Location | SR 13 Over SR 149 |
| Carries | SR 13 |
| Crosses | SR 149 |
| Coordinates | 31.96650, -89.88472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 155.8 ft (47.5 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 446.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,800 (2023) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 310001306409910 |