SR 2010 (manor Dr) over US 209/pa 33(lr 796)
Fair Condition63 years old570 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Monroe |
| Location | Manor Drive Over US 209 |
| Carries | SR 2010 (manor Dr) |
| Crosses | US 209/pa 33(lr 796) |
| Coordinates | 40.94806, -75.29139 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 155.8 ft (47.5 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Area | 660.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 2012) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 570 (2024) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000026963 |