SR 3037 over Enlow Fork Wheeling Ck.
Fair Condition88 years old562 vehicles/day
Location
| State | Pennsylvania |
| County | Washington |
| Location | Richhill & W. Finley Twp. |
| Carries | SR 3037 |
| Crosses | Enlow Fork Wheeling Ck. |
| Coordinates | 39.96833, -80.44761 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.8 ft (28.3 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 237.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1938 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 562 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000035089 |