SR 31 over Caloosahatchee River
Fair Condition66 years old16,600 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Lee |
| Location | 1mi N Of SR 80 |
| Carries | SR 31 |
| Crosses | Caloosahatchee River |
| Coordinates | 26.71626, -81.76068 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Movable - Bascule |
| Total Length | 777.9 ft (237.1 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 2679.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,600 (2022) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 120064 |