SR 522 over Pine Creek
Fair Condition18 years old5,850 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Scioto |
| Location | 0.98 North Usrt52 |
| Carries | SR 522 |
| Crosses | Pine Creek |
| Coordinates | 38.70071, -82.85487 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 148.0 ft (45.1 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 557.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,850 (2021) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 7306040 |