Sr20 over Freeman Creek
Good Condition27 years old3,400 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Leon |
| Location | 2.2 Mi. East Of Sr267 SB |
| Carries | Sr20 |
| Crosses | Freeman Creek |
| Coordinates | 30.40100, -84.59334 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.4 ft (30.6 m) |
| Max Span | 100.4 ft (30.6 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 431.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,400 (2022) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 550134 |