Sr230 Starr Vly over I 80
Fair Condition58 years old100 vehicles/day
Location
| State | Nevada |
| County | Elko |
| Location | East Of Elko |
| Carries | Sr230 Starr Vly |
| Crosses | I 80 |
| Coordinates | 41.09865, -115.11017 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 240.2 ft (73.2 m) |
| Max Span | 91.9 ft (28 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 688.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | I 915 |