Sth 100-n 108th ST over Wildcat Creek
Fair Condition58 years old23,900 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Milwaukee |
| Location | 0.8m N Jct Ush 45 To N |
| Carries | Sth 100-n 108th ST |
| Crosses | Wildcat Creek |
| Coordinates | 42.96581, -88.04779 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.5 ft (9.3 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 203.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 23,900 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B40032000000000 |