Sth 29 WB System R over Lrd HWY 52 Parkway
Fair Condition18 years old4,400 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Marathon |
| Location | 2.1m N Cth Nn |
| Carries | Sth 29 WB System R |
| Crosses | Lrd HWY 52 Parkway |
| Coordinates | 44.96103, -89.66342 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 306.1 ft (93.3 m) |
| Max Span | 155.8 ft (47.5 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 849.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,400 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B37036300000000 |