Stoney Lick RD over Trib North River
Good Condition46 years old128 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Rockingham |
| Location | 0.85 RT 671 - 0.75 RT 668 |
| Carries | Stoney Lick RD |
| Crosses | Trib North River |
| Coordinates | 38.31007, -78.83342 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Area | 246.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 128 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000016208 |