Stubb Rd. 118 over Elk Creek
Good Condition29 years old50 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Osage |
| Location | 1.7e 5.8n Of Overbrook |
| Carries | Stubb Rd. 118 |
| Crosses | Elk Creek |
| Coordinates | 38.86574, -95.51920 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 102.4 ft (31.2 m) |
| Max Span | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 265.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2019) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000701015004562 |