Sweet City Road over Csx Railroad
Fair Condition47 years old290 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Elbert |
| Location | 3 Mi W Of Elberton |
| Carries | Sweet City Road |
| Crosses | Csx Railroad |
| Coordinates | 34.10266, -82.91564 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 146.0 ft (44.5 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 436.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 290 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000010550210 |