T 304 over Wing River
Good Condition43 years old45 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Todd |
| Location | 0.7 Mi E Of Jct TH 71 |
| Carries | T 304 |
| Crosses | Wing River |
| Coordinates | 46.34017, -95.09803 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 62.0 ft (18.9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 160.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45 (1979) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 77514 |