Texas Prarie RD over Br E Fk Sni-a-bar
Good Condition16 years old40 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Lafayette |
| Location | S 30 T 49 N R 28 W |
| Carries | Texas Prarie RD |
| Crosses | Br E Fk Sni-a-bar |
| Coordinates | 39.02507, -94.04956 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Aluminum/Wrought Iron/Cast Iron |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 35.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 35155 |