Townline 198 over Townline 198 / Slate Run
Poor Condition67 years old80 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Huron |
| Location | 0.1 Mi N Of Pontiac S L |
| Carries | Townline 198 |
| Crosses | Townline 198 / Slate Run |
| Coordinates | 41.18595, -82.73818 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 84.0 ft (25.6 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 22.6 ft (6.9 m) |
| Deck Area | 176.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2022) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3936244 |