Townline 32 over Townline 32 / Co Di 69
Fair Condition30 years old324 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Huron |
| Location | 0.3 Mi S Of S R 547 |
| Carries | Townline 32 |
| Crosses | Townline 32 / Co Di 69 |
| Coordinates | 41.23013, -82.73978 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 62.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 324 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3931250 |