Twp. Rd. 18a over 782 Garrett CR
Fair Condition80 years old351 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Henry |
| Location | 430 South Of Rd. T |
| Carries | Twp. Rd. 18a |
| Crosses | 782 Garrett CR |
| Coordinates | 41.44139, -84.22111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 44.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1946 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 351 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3533859 |