U.s. Highway 101 over Los Angeles Ri Hazeltine
Fair Condition67 years old289,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 07-la-101-15.38-la |
| Carries | U.s. Highway 101 |
| Crosses | Los Angeles Ri Hazeltine |
| Coordinates | 34.15578, -118.43971 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 583.0 ft (177.7 m) |
| Max Span | 131.9 ft (40.2 m) |
| Deck Width | 137.1 ft (41.8 m) |
| Deck Area | 7427.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 289,000 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 10 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53 1371 |