U-trn Serv RD over M-39(southfield Expr)
Fair Condition56 years old5,500 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Wayne |
| Location | In Detroit |
| Carries | U-trn Serv RD |
| Crosses | M-39(southfield Expr) |
| Coordinates | 42.37823, -83.21656 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 241.8 ft (73.7 m) |
| Max Span | 81.0 ft (24.7 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 766.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,500 (1988) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000011550 |