US 129/ SR 44 over Little River
Fair Condition59 years old4,390 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Putnam |
| Location | 4.8 Mi SW Of Eatonton |
| Carries | US 129/ SR 44 |
| Crosses | Little River |
| Coordinates | 33.26154, -83.41804 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 285.1 ft (86.9 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 912.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,390 (2024) |
| Truck Traffic | 22% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000023700090 |