Us-131 NB over Caesar E Chavez AVE
Fair Condition27 years old49,600 vehicles/day
Location
| State | Michigan |
| County | Kent |
| Location | In Grand Rapids |
| Carries | Us-131 NB |
| Crosses | Caesar E Chavez AVE |
| Coordinates | 42.95893, -85.67149 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1605.6 ft (489.4 m) |
| Max Span | 200.8 ft (61.2 m) |
| Deck Width | 72.2 ft (22 m) |
| Deck Area | 10766.8 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 49,600 (2012) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000012868 |