US 18 over Ocheyedan River
Good Condition12 years old2,990 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Clay |
| Location | 2.3 Mi W Of SR M-27 |
| Carries | US 18 |
| Crosses | Ocheyedan River |
| Coordinates | 43.18402, -95.37499 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 150.9 ft (46 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 662.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,990 (2022) |
| Truck Traffic | 26% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000020301 |