US 2 Bus. Loop over Sand Creek
Fair Condition66 years old3,600 vehicles/day
Location
| State | North Dakota |
| County | Williams |
| Location | West 2nd Street Williston |
| Carries | US 2 Bus. Loop |
| Crosses | Sand Creek |
| Coordinates | 48.14524, -103.65297 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 344.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1995) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,600 (2019) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0002900332 |